Новости строительства

На що звернути увагу, підписуючи договір із ЖЕКом? Рекомендації юриста

17.05.2011 г.

До «України Комунальної» продовжують надходити звернення киян зі проханнями надати юридичну оцінку договорам на утримання будинків та обслуговування прибудинкової території. Люди й досі у своїх поштових скриньках знаходять лише типові договори без додатків із калькуляцією тарифів. Мешканець Києва Олександр Н. – один із тих, хто надіслав до редакції свій примірник такої угоди. Примітно, що усі договори, передані до «України Комунальної», такі ж «безликі». Ми звернулися за коментарем до юриста, віце-президента ВАПІ ЖКГ з правових питань Олександра Чернявського.- Дати оцінку наданим договорам неможливо у зв’язку з тим, що вони - «безцінні».
Наданий для юридичної експертизи договір не відповідає ні за формою, ні за змістом чинному законодавству України. Під чинним законодавством України, яке регулює відносини, що виникають між договірними сторонами, в даному випадку є Цивільний кодекс України, який регулює загальні питання укладення, зміни та припинення договорів, та спеціальні закони, а саме Закон України «Про житлово-комунальні послуги», Закон України «Про теплопостачання», Закон України «Про питну воду та питне водопостачання», підзаконні нормативно-правові акти: постанова Кабінету Міністрів України від 21 липня 2005 року №630 «Про затвердження Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення та типового договору про надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення», постанова Кабінету Міністрів України від 20 травня 2009 року № 529 «Про затвердження Порядку формування тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій і Типового договору про надання послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій».
Відповідно до чинного законодавства України істотними умовами договору на надання житлово-комунальних послуг є:
1) найменування сторін;
2) предмет договору;
3) вичерпний перелік житлово-комунальних послуг, тарифи та їх складові на кожну з цих послуг, загальна вартість послуг;
4) порядок оплати за спожиті житлово-комунальні послуги;
5) порядок перерахунків розміру плати за житлово-комунальні послуги в разі їх ненадання або надання не в повному обсязі, зниження їх якості;
6) права та обов'язки сторін;
7) порядок контролю та звіту сторін;
8) порядок вимірювання обсягів та визначення якості наданих послуг;
9) визначення точок розподілу, в яких відбувається передача послуг від виконавця/виробника споживачу;
10) порядок обслуговування мереж та розподіл повноважень щодо їх експлуатації та відновлення (ремонту);
11) умови доступу в квартиру, будинок, приміщення, на земельну ділянку для усунення аварій, неполадок, огляду мереж, зняття контрольних показників засобів обліку;
12) порядок здійснення ремонту;
13) відповідальність сторін та штрафні санкції за невиконання умов договору;
14) порядок вирішення спорів;
15) перелік форс-мажорних обставин;
16) строк дії договору;
17) умови зміни, пролонгації, припинення дії договору;
18) дата і місце укладення договору.
Крім істотних договір може містити інші умови за згодою сторін. Процедура погодження договору відбувається протягом одного місяця з дня внесення проекту договору однією із сторін. Договір на надання житлово-комунальних послуг набирає чинності з моменту його укладення.
У разі порушення виконавцем умов договору споживач має право викликати його представника для складення та підписання акта-претензії споживача, в якому зазначаються строки, види, показники порушень тощо. Представник виконавця повинен з'явитися на виклик споживача не пізніше строку, визначеного договором. Акт-претензія складається споживачем та представником виконавця і скріплюється їхніми підписами. У разі неприбуття представника виконавця в погоджений умовами договору строк або необґрунтованої відмови від підписання акта-претензії він вважається дійсним, якщо його підписали не менш як два споживачі.
Акт-претензія споживача подається виконавцю, який протягом трьох робочих днів вирішує питання про перерахунок платежів або видає письмово споживачу обґрунтовану письмову відмову в задоволенні його претензій. Спори щодо задоволення претензій споживачів вирішуються в суді. Споживач має право на досудове вирішення спору шляхом задоволення пред'явленої претензії.
Також при спілкуванні з представниками «Підприємства» зверніть увагу директора, по-перше, на те, що Ви є Споживачем, а не «Користувачем», тому що в даному випадку послуга споживається.
По-друге, вимагайте копію свідоцтва про реєстрацію комунального підприємства, яке буде укладати з Вами договір, і перевірте, щоб усі данні були внесені в договір. Тому що наданий екземпляр не містить жодних обов’язкових реквізитів юридичної особи, відбитки печатки підприємства. Тобто Ви позбавлені можливості захисту своїх прав у суді на підставі того, що Ваша позовна заява не буде відповідати вимогам Цивільного процесуального кодексу України і буде залишена без руху, а у разі неусунення недоліків - буде вважатися неподаною і буде повернута.
Не без іронії можна поцікавитися у директора, що це за послуга - «квартплата» - і як її можна спожити або в варіанті запропонованому шановним «Підприємством» - нею користуватися? Якщо серйозно, то перераховувати всі недоліки наданого договору не має сенсу, тому що він дійсно «безцінний» і взагалі не заслуговує уваги.
Якщо Ви дійсно бажаєте отримувати якісні житлово-комунальні послуги і мати гарантію захисту своїх прав як споживача даних послуг, ознайомтеся з законодавством, яке регулює дану сферу відносин, підготуйте свій проект договору і сміло прямуйте на прийом до директора. Попередньо не забудьте зареєструвати в канцелярії заяву з проханням укласти з Вами договір на надання житлово-комунальних послуг, додатком до якої не забудьте прикласти два екземпляра проекту договору у Вашій редакції. У разі відмови задовольнити Ваше прохання, звертайтеся. Допоможемо.

P.S.Примірники угод є у розпорядженні «України Комунальної».

Источник: Інформаційне агентство «Україна Комунальна»Предыдущая новость
16.05.11 Защита от потопа, затопления соседей

Следующая новость
23.05.11 Как быстро сдать квартиру бизнес-класса?Смотри также: Все новости >>
Подписаться на рассылку новостей портала >>

Рейтинг@Mail.ru
наверх